* 32η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (26/11): Σαμσουνσπόρ – Μπεσίκτας 1-2

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπεσίκτας. Ο Κόλεϊ (16’) άνοιξε το σκορ για την Μπεσίκτας, αλλά ο Ιλκάν (90+5’) ισοφάρισε για την Μπασακσεχίρ.

Δεν ήταν άσχημο το αποτέλεσμα καθαυτό στο γειτονικό ντέρμπι της 4ης Απριλίου, με το οποιο διατηρήθηκαν εντός 4αδας οι “αετοί”, αλλά συμπλήρωσαν καρέ αγώνων δίχως νίκη (0-1-3) και η αμφισβήτηση στο project Σάντος συνεχίζεται.

Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο ντέρμπι απείλησε σε στατικό η Μπασάκσεχιρ, η Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ με τον στόπερ της σε έμμεσα εκτελεσμένο φάουλ. Σε παθητικό ρόλο ακολούθως (30% κατοχή), γλίτωσε σε κεφαλιά που σταμάτησε στο δοκάρι, πριν την ανάπαυλα. Απάντησε στα δοκάρια με εκτέλεση φάουλ ο Γκεζάλ και στο 86’ ο Κιλίκσοϊ σημάδεψε σε τετ α τετ το απέναντι δοκάρι. Πίεσαν στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι και δικαιώθηκαν με την ισοφάριση σε κόρνερ.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Γκιουνόκ (κίπερ) που τραυματίστηκε στο τελευταίο ματς προπονήθηκε κανονικά και είναι έτοιμος. Διαθέσιμος πλέον κι ο Όξλεϊντ-Τσαμπερλέιν (μέσος), εν αντιθέσει με τους Μπινγκιόλ, Χατζιαχμέτοβιτς, Ουτσάν στη μεσαία γραμμή που συνεχίζουν την αποθεραπεια. Παραμένουν εκτός και οι τραυματίες Μαζουακού (αρ. μπακ), Μπουλούτ (δεξί μπακ), φρέσκος τραυματισμός αυτός του Ρέμπιτς (εξτρέμ) που έτσι κι αλλιώς δεν υπολογιζόταν.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Δεν κατάφερε να συνεχίσει την εντός έδρας αποτελεσματικότητα των τελευταίων μηνών η ομάδα της Σαμσούντας, στις 4 Απριλίου “κόλλησε” απέναντι στη νεοφώτιστη, αλλά διατηρεί μία αξιόλογη απόσταση (+6) από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο όριο (offside) δεν κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα, ο στράικέρ της έχασε μεγάλη ευκαιρία στα μισά του ημιχρόνου, είχε και η Πέντικσπορ τη δική της στιγμή πριν την ανάπαυλα. Με μεγάλη ευκαιρία της Σαμσουνσπόρ, σε στατικό, ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, σε αντεπίθεση είχε δοκάρι ο εξτρέμ της, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν που είχαν περισσότερες επισκέψεις στο τελευταίο τρίτο, δίχως ωστόσο την καθαρή φάση.

“Από δω και πέρα πρέπει να πάρουμε βαθμούς κι εκτός έδρας. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά.” σχολίασε ο κόουτς Γκίσντολ.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία ο χρήσιμος Κιλίντς (εξτρέμ), αντιθέτως παραμένει εκτός ο τραυματίας βασικός στόπερ Σάτκα.