*Στον πρώτο γύρο: Έμπολι – Λέτσε 1-1

*Under 2,5 στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΕΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-0) από τη Μίλαν. Σκόραραν οι Πούλισικ (6′), Ζιρού (20′) και Ράφαελ Λεάο (57′). Με δέκα έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 45′ (Κρίστοβιτς).

Με σκυμμένο κεφάλι επέστρεψε από το “San Siro” η Λέτσε επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του αουτσάιντερ που έφερε απέναντι στη Μίλαν. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς, προτού δει τον Ζιρού να κάνει το 2-0. Απείλησε εννέα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Γκονσάλες που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ταφόπλακά της αποτέλεσε η αποβολή του Κρίστοβιτς με τη συμπλήρωση των 45′. Η εν λόγω ήττα έβαλε τέλος σε μίνι αήττητο σερί (1-1-0) που “έτρεξε”, διατηρώντας την στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Σε έξι εντός έδρας αγωνιστικές επικράτησε μόνο της Φιορεντίνα (3-2) στις 2 Φεβρουαρίου (δύο ισοπαλίες, τρεις ήττες): Δεν σκόραρε στις τέσσερις και κράτησε το μηδέν μόλις σε μία.

Στην αποστολή βρίσκεται ο Μπαντά που, ωστόσο, ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στον αστράγαλο και θα τον αναγκάσουν να κάτσει στον πάγκο. Τη θέση του τιμωρημένου Κρίστοβιτς στην γραμμή κρούσης θα πάρει ο Πίκολι, έχοντας σε υποστηρικτικό ρόλο τον Ουντέν.

ΛΕΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΕΜΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Τορίνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Καμπιάγκι (6′) και Κανσελιέρι (74′), απάντησε ισάριθμες ο Σαπάτα (60′, 90+1′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νιάνγκ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με την αποτελεσματικότητα της να χτυπάει “κόκκινο”, η Έμπολι προηγήθηκε δύο φορές της Τορίνο με ισάριθμα γκολ-ποιήματα, προτού εκμεταλλευτεί την αμυντική αδράνεια αυτής στις καθυστερήσεις πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη.

Κάπως έτσι το συγκρότημα του Νικόλα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών, παίρνοντας βαθιά ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού. Βρίσκεται στο -1 από τη σημερινή αντίπαλό του και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στις εννέα τελευταίες εξόδους τους οι “ατζούρι” επικράτησαν μόνο των Σαλερνιτάνα (3-1) και Σασουόλο (3-2), στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Νιάνγκ, έχοντας λίγο πιο πίσω τους Καμπιάγκι και Ζουρκόφσκι. Βελτιώθηκε η κατάσταση του Ισμαίλι, θα κριθεί την τελευταία στιγμή αν συμπεριληφθεί στην αποστολή της Έμπολι.